Вівторок, 8 Березня, 2011   |   Школа Афіни

Олексій Греков: “Міняти спеціальність треба кожні п’ять років”

Олена МАРЧЕНКО, “Газета по-українськи”,
№ 1183 за 01.03.2011

Про затребуваність професій в Україні говоримо з 49-річним Олексієм Грековим, головою Всеукраїнської асоціації сприяння розвитку шкільної освіти, співзасновником Приватної школи “Афіни”.

Які професії можуть зникнути?

— За 5—10 років взагалі зникне поняття “професія”. Це спадок індустріальної епохи. Якщо в людини спитати: яка в тебе професія? Вона відповість запитанням — коли? І буде права — диплом у неї один, основна робота інша, є додаткові заняття, хобі.

Хіба більшість працюють не за фахом?

— Так. 20 відсотків випускників працюють за спеціальністю. Решта займаються тим, що подобається, або тим, що приносить гроші.

Навіщо нам такі вузи?

— Пережиток системи. У нас понад 900 вузів різного рівня акредитації. У Британії та Франції їх менше сотні. У Польщі — 11. Те саме зі школами. Є діти гіперактивні, повільні, діти індиго. А сучасна школа використовує єдиний підхід до всіх. Штампує чиновників, людей, що мало думають, аналізують. Практичної бази у школах майже немає.

Спеціалістів можуть замінити машини?

— Ситуація з машинами та роботами зміниться кардинально. Так, як із мобільними телефонами. Спочатку ніхто не знав що це, потім рідко в кого він був, а зараз без мобілки люди не уявляють життя. У найближчі 10 років так буде з машинами та роботами. Величезна кількість людей перейдуть у віртуальну мережу.

Чим можна займатися в інтернеті?

— Виконувати ролі та функції. Сьогодні є попит на фахівців, які вміють підняти чиюсь репутацію або опустити. Валютою в інтернеті є увага. З’являться торговці увагою — професії, які її привертають до певних проектів, проблем, особистостей.

Що порадите тим, хто опинився “за бортом”?

— Людина мусить міняти спеціальність кожні п’ять років. Школа й інститут підтримують міф — учитися, щоб здобути професію на все життя. Це неправда. Досвід показує, що оволодіти новими навичками, знаннями людина може від півроку до двох. І стає фахівцем. Звісно, не йдеться про спеціалізовані професії, як лікар чи фізик-ядерник.

Є вічні професії?

— Безумовно. Головний критерій — унікальність. Робот наштампував ювелірних виробів. А людина хоче купити щось не таке, як у всіх. Тому шукатиме ювеліра.

Працівника із сімейними проблемами не візьмуть на роботу

Ми попросили Олексія Грекова змалювати робітника майбутнього. За 10–15 років попит матиме такий працівник:

  • добре володіє комп’ютером, знає інтернет;
  • має віртуальні ролі — зареєстрований на форумах, у соціальних мережах;
  • знає дотичні до психології дисципліни — як керувати людьми, приймати рішення, менеджмент, управління натовпом;
  • творча особистість, вміє аналізувати, думати, бачить нестандартні підходи;
  • спокійний, упевнений у собі, уникає конфліктів;
  • має високу здатність до візуалізації. Уявляє майбутній проект, а потім втілює його;
  • має родину — забезпечений тил та підтримку поза роботою. Людина із сімейними негараздами вже зараз незатребувана роботодавцями.

Постійна адреса статті: http://gazeta.ua/articles/people-newspaper/_minyati-specialnist-treba-kozhni-p-yat-rokiv/373533