Про школу

image312

понеділок, Листопад 18, 2013   |   Светлана Продан

Пам'ятка по темі «Антарктида»

1.       ФГП

Площа –  14 млн. км²

Антарктида лежить на півдні планети. Більша частина материка розташована у Східній півкулі. Майже повністю знаходиться всередині Південного полярного кола. Майже в центрі материка розташований Південний полюс. Значно віддалена від ін. материків. Від Пд. Америки її відділяє протока Дрейка завширшки близько 900 км. Омивається водами 3-х океанів – Тихого, Атлантичного, Індійського. Більшу частину берегової лінії утворюють краї льодовика, що являють собою крижані урвища заввишки декілька десятків метрів. Виділяють тільки півострів Антарктичний та Південні Шетландські острови.

2.       Основні форми рельєфу

Під льодяним покривом Антарктида являє собою давню платформу.

Східна (Велика) Антарктида – більш піднята частина материка. Представлена плоскогір’ями та плитами з висотами 600-800 м. Західна (Мала) Антарктида – переважно низовинна частина. Під тиском льоду гірські породи прогнулися і майже 70% Західної Антарктиди лежить нижче рівня моря.

Трансантарктичні гори (Антарктичні Анди) – гігантські гірські ланцюги протяжністю майже 5000 км та заввишки понад 4000 м.

Найвища точка материка – Масив Вінсон — 4892 м, найнижча – Западина Бентлі (заповнена льодом) – 2555 м нижче від рівня моря.

3.       Особливості клімату

Антарктида – найхолодніший материк. Особливо суворим є клімат внутрішніх районів матрика. Середні добові температур там навіть влітку не піднімаються вище за -30°С, а взимку сягають -70°С. На станції «Восток» зареєстрована найнижча температура -89,2°С.

Уся територія материка, за винятком Антарктичного півострова, розташована в антарктичному кліматичному поясі. Усю поверхню материка займає льодова пустеля. Тільки подекуди на узбережжі та прилеглих островах зустрічаються вільні від льоду ділянки – антарктичні оазиси.

Над материком панують сухі і холодні повітряні маси.

4.       Води суходолу

Майже всі перебувають у твердому стані у вигляді льоду та снігу; в оазисах – місцях на узбережжях, де сніг лежить тільки взимку, — невеликі озера.

5.       Природні зони

Назва

Географічне положення

Представники

Рослинний світ

Тваринний світ

Антарктична пустеля Майже весь материк

Антарктична тундра Узбережжя, отрови, Антарктичний півострів Три види квіткових рослин (луговик антарктичний, колобантус кіто), водорості, мохи, лишайники Буревісники, пінгвіни, поморники, тюлені, 70 видів членистоногих
Оазиси Місцями на узбережжі материка Водорості, лишайник, мохи Комахи, кліщі

6.       Населення

В Антарктиді немає постійного населення. Її міжнародний статус такий, що вона не належить жодній державі. Вчені усіх країн світу можуть  займатися на континенті науковими дослідами. Сьогодні свої наукові стації в Антарктиді мають 18 держав, серед яких Україна. На Антарктичному півострові знаходиться українська науково-дослідна станція «Академік Вернадський».

7.       Головні держави

На материку розташована лише одна держава – Австралійський союз або Австралія. Країна нині знаходиться на 13 місці у світі за рівнем розвитку економіки і  займає перші позиції у різноманітних рейтингах країн, таких як якість життя, охорона здоров'я, освіта, тривалість життя, економічна свобода і захист громадських та політичних прав.

8.       Екологічні проблеми

Суворі умови материка обумовили виживання дуже невеликої кількості організмів, але їм загрожує більш страшний ворог – людина. Охорона природних багатств Антарктиди не є новою: острів Маккуорі був оголошений заповідником ще у 1933 році. Біологічні ресурси Антарктиди великі, але людина може легко їх знищити. Тому їх вивчення, розробка та впровадження раціональних способів природокористування — нагальна потреба всього людства планети.

Просимо Вас при передруку статті розміщувати посилання на наш сайт!  © Школа «Афіни», 2013

Теги: , ,

            5,489

 


Автори сайту
avatar Светлана Продан
Усі автори
Про автора