Шкільне життя

trimestr01

субота, Листопад 30, 2013   |   Олексій Греков

Питання до триместрового екзамену у 8 класі (біологія, географія, інформаційні технології)

  1. Близько 2 % території України (1123,5 тис. га) займають природоохоронні території: заповідники, природні національні парки, заказники, біологічні та зоологічні сади, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва, заповідні урочища. Одних тільки заказників налічується 1567. На їхню охорону та утримання витрачаються чималі державні кошти. Проте у зв'язку з глобальним потеплінням видовий склад цих територій поступово змінюється і, можливо, в найближчому майбутньому на цих територіях не залишиться що охороняти. Чи не доцільніше було б створити, наприклад, Національний банк насіння рослин і заморожених тваринних клітин (із зразками, придатними для розмноження), а звільнені території використовувати під будівництво чи сільськогосподарські угіддя? (А) так / (Б) ні.
  2. Фахівці господарської галузі дійшли висновку, що вигідніше вирощувати на полях паливо, ніж купувати його при постійно зростаючих цінах на нафту. А виготовити біопаливо можна з дешевої біомаси — ріпаку, кукурудзи, сої. Припустимо, Верховна Рада України розглядає законопроект про терміновий перехід на біопаливо, яке буде виготовлятися з вітчизняної сировини. Уявімо також, що Ви — представник української екологічної організації. Чи повинна Ваша організація підтримати цей законопроект (А), або у Вас є підстави, щоб боротися проти його прийняття (Б)?
  3. Багато видів рослин та тварин зникають, тому що втрачають здатність пристосовуватися до навколишнього середовища, проте люди вкладають величезні кошти для їх збереження. Як Ви вважаєте, чи потрібно зберігати види, яким «прийшла пора» вимерти? (А) так / (Б) ні.
  4. Людство підійшло до такої межі, коли воно може запустити еволюцію техносфери (частини оточуючого середовища, перетвореного людиною в технічні або техногенні об'єкти). Еволюція може йти в двох напрямках: (1) подальшого вдосконалення роботів (небіологічних пристроїв, створених за принципом живих організмів) та (2) створення кіборгів (біологічних організмів з механічними та електронними компонентами). Як Ви вважаєте, чи призведе це до того, що в процесі техногенної еволюції нові види роботів та/або кіборгів перевершать людей, і людині, як виду, доведеться «вимерти»? (А) призведе / (Б) не призведе.
  5. На Землі практично не залишилось недосліджених територій. Супутники дають можливість отримати вичерпну інформацію про будь-яку точку земної кулі. Чи є майбутнє у географії як науки? (А) так / (Б) ні
  6. Вже зараз 3D-моделювання дозволяє створювати «віртуальні світи». Найближчим часом очікується поява «трьохвимірного телебачення». Яким чином такі технологічні новації вплинуть на туристичний бізнес? Збільшиться чи зменшиться кількість туристів? (А) так / (Б) ні.
  7. Колись зоопарки були єдиним місцем, де можна було побачити рідкісні та екзотичні види тварин, поспостерігати за ними, досліджувати їхню поведінку. Зараз дослідники надають перевагу спостереженням за тваринам в живій природі. Науково-популярні фільми дають бажаючим можливість отримати про тварин вичерпну інформацію. В той же час на утримання зоопарків виділяються величезні кошти. Чи не краще було б використовувати технологію віртуальної реальності, замінивши тварин в клітках їх рухомими 3D-копіями? (А) так / (Б) ні.
  8. Біоінженерам вже вдалося отримати клонований ембріон жаби, яка вимерла 30 років тому. На порядку денному — відтворення вимерлого 10 000 років тому мамонта. Все це дає надію, що в недалекому майбутньому вчені зможуть «воскрешати» й інші вимерлі види. Як Ви вважаєте, чи потрібно продовжувати подібні експерименти (А), або повернення вимерлих видів — це безглуздий та небезпечний замір (Б)?
  9. У зв’язку з тим, що у деяких людей відсутні нормальні взаємовідносини з оточуючими, постає проблема виникнення у них депресій, стресових станів та самотності. Частіше за все, люди вирішують цю проблему, поселивши біля себе домашніх тварин. Однак те, що для людини є закономірно прийнятним, для «друзів наших менших» нерідко стає катастрофою — тваринам доводиться жити в неприродних умовах, бути обмеженими у просторі, контактуванні з собі подібними; їх стерилізують і т.п. Тому науковці створили іграшку «тамагочі», яка відтворює життя домашнього улюбленця від народження аж до його смерті. Ці віртуальні друзі коштують дешево, не потребують догляду за собою, але все-таки примушують ставитися до себе серйозно. Як Ви вважаєте, можливо варто прийняти закон, що буде кваліфікувати утримання тварин в домашніх умовах як жорстоке поводження з тваринами, на тій підставі, що вже існують пристрої, які повністю можуть їх замінити? (А) так / (Б) ні.
  10. До кастрації та стерилізації домашніх тварин люди ставляться по-різному, ця тема викликає багато питань та суперечок, розбіжностей та сумнівів серед власників котів, а особливо серед власників собак. Одні впевнені, що таким чином вирішують ряд проблем та полегшують життя своїм улюбленцям (А), інші доводять протилежне і стверджують, що такі методи не гуманні по відношенню до тварин (Б). А як вважаєте Ви?
  11. Вчені об'єднують в одне ціле нервову тканину та елементи електроніки. Це дає можливість створювати штучні органи зору, слуху та протези кінцівок. Проте і здорові люди вже не можуть обходитися без різноманітних електронних пристроїв, фактично будучи «кіборгами першого покоління». Припускається, що в майбутньому всі необхідні кіборгу алгоритми та факти будуть закладатися в його пам'ять при народженні, або завантажуватися з мережі при необхідності. Який навчальний предмет — географію (А), біологію (Б), чи інформатику (В), як і раніше, доведеться вивчати в школі?
  12. Згідно визначення, вид вважається інтродукованим, якщо він був занесений на чужу для нього територію із свого природного середовища існування в результаті людської діяльності. Навмисне заселення нових видів мотивувалося їхньою користю для людини та покращення її добробуту. Наприклад, з метою розмноження та використання в харчовій промисловості на європейський континент був завезений і згодом поширений в дикій природі короп звичайний, в 1905 році в Європу з Північної Америки задля цінного хутра були завезені ондатри, які згодом розселилися на всій території Євразії, потрапивши навіть в Китай та Монголію. Таким самим чином в Україні з'явилася Акація біла та Коричневий сомик, які спочатку приносили користь як декоративні види, та згодом почали витісняти місцевих представників флори та фауни. Як Ви вважаєте, варто продовжувати інтродукцію (А) чи її необхідно заборонити, як процес, що порушує біологічну рівновагу (Б)?

Просимо Вас при передруку статті розміщувати посилання на наш сайт!  © Школа «Афіни», 2013

Теги: , , , ,

            1,570

 


Автори сайту
avatar Олексій Греков
Усі автори
Про автора