Наші досягнення

вівторок, Листопад 15, 2011   |   Андрей Руденко

Українська мова у світі

 Автор: Марічка Денищук, 11 клас

Українська мова (історичні назви — «руська», «русинська») — мова корінного населення України. Належить до слов'янської групи індоєвропейської мовної сім'ї. Українська мова є державною в нашій країні. Також нею спілкуються у Білорусі,  Молдові,  Польщі,  Росії,  Румунії, Словаччині, Казахстані, Аргентині, Бразилії, Великій Британії, Канаді, США та інших країнах, де мешкають українці. Українською мовою в світі розмовляють від 41 до 45 млн. осіб, вона є другою слов'янською мовою за кількістю мовців  та входить до третього десятка найпоширеніших мов світу.
Українська — одна з найбільш милозвучних мов світу. Щодо її походження та становлення існує декілька гіпотез: праслов'янська, давньоруська, південноруська та інші.
До речі, розвитком української мови опікується Національна академія наук України, зокрема Інститут української мови НАНУ. 9 листопада в Україні відзначається День української писемності та мови.

Вплив української мови на інші мови
Українська мова  не може як зазнавати впливу, так і впливати на інші сусідні слов'янські мови, особливо на польську та російську , меншою мірою на білоруську. До багатьох «мовних сімей» світу увійшли українські слова «гопак», «степ», «бандура», «борщ»; до польської було запозичено українські слова «hreczka» —гречка, «chory» — хворий, російської — «бублик» — бублик, «подполковник» — підполковник, румунської  — «ştiucă» — щука, «holub» — голуб, білоруської — «ўлік» — облік, «сякера» — сокира тощо).
Наша мова вплинула на діалекти сусідніх мов, як-от на говірку донських козаків : «злыдарить» — злидарювати, «кидаться» — скидатися, «вон зарас гутарить» — він зараз говорить.
Назва української мови
Назва «українська мова» вживалася, починаючи з XVI ст., на позначення мови козацьких земель, однак до сер. XIX ст. основною її назвою була  «руська мова». Цей термін почав вносити плутанину від моменту приєднання України до Московії  (згодом Російської імперії), оскільки росіяни у XVIII ст. стали позначати свою мову схожим прикметником (рос. «русский языкъ»).
Після певного періоду вагань, під час якого мову України намагалися відрізняти від російської за допомогою різних імен, назва «українська мова» зрештою поступово перемогла в усіх українських регіонах.
Крім того, у різний час вживали такі назви:

  • проста мова в пізньому середньовіччі — на противагу книжній;
  • малоросійська / малоруська мова чи південноросійська / південноруська —  в Російській імперії;
  • русинська мова (офіційно), руська мова (розмовно) — в Австро-Угорщині;
  • угроруська або карпаторуська мова  — в Угорщині
  • козача / кубанська мова або просто балачка на Кубані.

Просимо Вас при передруку статті розміщувати посилання на наш сайт!  © Школа «Афіни», 2011

Теги: , , ,

            14,038

 


Автори сайту
avatar Андрей Руденко
Усі автори
Про автора