Про школу

image114

понеділок, Листопад 18, 2013   |   Светлана Продан

Пам'ятка по темі «Африка»

1.       ФГП

Площа – 30,3 млн. км²  (ІІ місце у світі)

Африку майже посередині перетинає екватор, у зх. частині – нульовий меридіан. Північна частина Африки майже вдвічі ширша за південну. Африка водночас розташована у всіх півкулях Землі. Більша частина материка лежить між тропіками, тому переважна частина материка розташована у жаркому тепловому поясі.

Крайні точки:

Пн. – м. Рас-Енгела                                      Пд. – м. Голковий

Зх. – м. Альмаді                                             Сх. – м. Рас-Гафун

Африка оточена водами Атлантичного та Індійського океанів, з пн. омивається Середземним морем, на пн. сході – Червоним. Береги материка порізані слабко, найбільша затока – Гвінейська – омиває зх. узбережжя Африки в районі екватора, найбільший півострів – Сомалі, острів – Мадагаскар.

Від Європи Африка відділена Середземним морем та Гібралтарською протокою, від Азії – Червоним морем та Суецьким перешийком.

2.       Основні форми рельєфу

Материк лежить на давній  Африкано-Аравійській платформі. Рельєф переважно рівнинний.

Найвища точка – вулкан Кіліманджаро (5895 м), найнижча точка – западина Ассал (-155 м).

Основні форми рельєфу: Ефіопське нагір´я, Східноафриканське плоскогір’я, гори Атлас, Драконові гори, Капські гори, гори Рувензорі, вулкани Кіліманджаро, Карісімбі, Камерун.

3.       Особливості клімату

Значна частина материка має високі температури, тому Африка вважається найжаркішим материком. Тут є області, де температура повітря деколи перевищує +50 ̊С

Південно-східний пасат дме з Індійського океану, тому приносить вологі повітряні маси. Північно-східний пасат дме з Євразії і викликає суху погоду. Південно-західні повітряні маси затримують Драконові і Капські гори, що впливає на перерозподіл опадів: велику їх кількість одержують прибережні райони, а за горами опадів мало.

Малозволоженими є північно-західне узбережжя (через холодну Канарську течію), південно-західне (через холодну Бенгельську течію), східне (через холодну Сомалійську). І навпаки, добре зволоженими є західні і південно-східні береги завдяки теплим течіям (відповідно, Гвінейській та Мозамбіцькій).

Кліматичні умови дзеркально повторюються від екватора до країв материка. На території Африки виділяються екваторіальний, два субекваторіальні, два тропічні пояси. Крайні південна та північна частини материка розташовані у субтропічних поясах.

4.       Води суходолу

Порівняно невелика кількість вод суходолу. Украй нерівномірний розподіл внутрішніх вод поверхнею материка. Річки мають, в основному, дощове живлення. На річках розташована велика кількість порогів та водоспадів, що зумовлює великі запаси гідроенергії. Також характерні сухі русла річок, що пересихають в сухі сезони.

Більшість африканських озер розташовані у Південно-Східній Африці. У тектонічних улоговинах розмістилися витягнуті за формою та дуже глибокі озера.

Африка багата на підземні води, величезні запаси яких зосереджені в артезіанських басейнах Сахари. У пустелях, де підземні води розташовані близько до поверхні, утворюються оазиси.

Основні річки:

Ніл — найдовша річка світу;

Конго — в екваторіальному і субекваторіальному кліматичному поясах – багатоводна протягом року (найбільш повноводна річка Африки);

Нігер – річка у Західній частині Африки, третя за довжиною і площею басейну на материку;

Замбезі – має один з найбільших водоспадів – Вікторія;

Оранжева – найдовша річка у Південній Африці.

Основні озера:

Танганьїка – найдовше із прісноводних озер світу;

Вікторія – найбільше за площею озеро в Африці;

Чад – площа озера міняється залежно від опадів і розливу річок, що впадають у нього;

Ньяса (Малаві) – третє за площею і найбільш південне з озер Великої  Рифтової долини у Східній Африці, яке заповнює глибоке провалля у земній корі. Це дев’яте за розміром і третє за глибиною (після Байкалу і Танганьїки) серед прісноводних водойм світу.

5.       Природні зони

Назва

Географічне положення

Особливості клімату

Представники

Рослинний світ

Тваринний світ

Зона вологих екваторіаль-них лісів (гілея) Територія узбережжя Гвінейської затоки та басейн річки Конго Жаркий: +24…+26˚С протягом року. Вологий: понад 3000 мм опадів на рік, щоденні зливи Багатоярусні ліси, близько 25 тис. видів рослин: сейба, пальми, каучуконоси, ліани, фікуси та ін. Багато видів мавп, слони, носороги, леопарди, багато змій, птахів, комах
Савани та рідколісся У формі гігантської підкови огинає зону вологих екваторіальних лісів до 16˚-18˚ на півночі та майже до Південного тропіка на півдні Характерні дві пори року: суха і волога. Кількість опадів від 250 до 2000 мм на рік.Середні температури повітря:  +15…+32˚С Злакові трави, акації, деревоподібний молочай, пальми, баобаби (хлібні дерева), долинами річок – галерейні ліси Буйволи, антилопи, зебри, жирафи, слони, носороги, бегемоти, крокодили, леви, гепарди, леопарди, шакали, гієни, страуси, марабу та ін.
Пустелі й напівпустелі У тропічному і частково субтропічному кліматичних поясах. Уздовж Північного тропіка – Сахара, на Південному тропіку – Калахарі і Наміб Тропічний пустельний.Великі добові амплітуди температур.

Кількість опадів 100–200 мм на рік. Середні температури повітря: +16…+32˚С, максимальна — +58˚С (у тіні)
Незначна рослинність, колючі чагарники, верблюжі колючки, алое, види молочаю, дикі кавуни, вельвічія, в оазисах — пальми Антилопи, ящірки, змії, багато комах, гієни, шакали, страуси, дрохви

6.       Населення

Середня густота:  близько 25 осіб/км²

Расовий склад населення Африки

Європеоїди (північ Африки)

Негроїди (на південь від Сахари)

Монголоїди (на острові Мадагаскар)

Араби
Бербери
 Пігмеї
Бушмени
Готтентоти
Банту та ін.
Малагасійці

7.       Головні держави

Кількість країн, включаючи залежні — 62

Найбільша країна за площею  — Алжир

Найбільша країна за населенням – Нігерія

Найбільш розвинені країни – ПАР, Алжир, Єгипет, Нігерія, Габон, Маврикій і Сейшели

8.       Екологічні проблеми

назва Причини виникнення Заходи щодо вирішення
Збільшення території пустель Вирубування лісів, знищення трав’яного покриву через випас тварин Створення «зеленого поясу»: насадження пальм, акацій, евкаліптів
Знищення лісів екваторіального поясу Вирубування цінних порід  дерев Відновлення лісових ділянок
Зменшення кількості диких тварин у саванах Активне освоєння людиною природних територій, розорювання, розведення свійських тварин Створення природних заповідних територій

Просимо Вас при передруку статті розміщувати посилання на наш сайт!  © Школа «Афіни», 2013

Теги: , ,

            7,877

 


Автори сайту
avatar Светлана Продан
Усі автори
Про автора